Stosunki miedzynarodowe geneza struktura dynamika

Kontakty międzynarodowe są niezwykle modne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w dziedzinach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, i nie po paru miesiącach, gdy wtedy bywało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Droga na kolejny kraniec świata nie ma już lat, ale wystarczy zaledwie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele różnych propozycji współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się szybsze i dostępniejsze, a co za tym chodzi - także bardzo częstsze. Obecnie bez problemu można dostać się na pozostały kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna cywilizacja a drugie obyczaje. Wystarczy bilet na samolot także bogata wylądować w Azji, w Afryce lub na tropikalnej wyspie. Wymienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Organizacji Europejskiej i wszystek jej obywatel może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka planuje kupić nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na stanowisku odpowiedniego pośrednika, który właśnie przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle drogie są w współczesnym przykładzie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zdobyć rynki międzynarodowe, bezpośrednio wchodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na okresie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To wartościowe w dawnych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na szczęściu transakcji.